Рідне місто - краю рідний!

МАЛА ВИСКА
Мала Виска – місто Кіровоградської області, районний центр. Розташоване на р. Мала Вись, притоці Великої Висі, в басейні Південного Бугу. Населення – 11,2 тисячі чоловік. Площа міста – 12,1 км².                                                             Герб                       Прапор
  Назва міста походить від назви річки Вись ( у перекладі з давньослав”янської означає “вода”).
р. Вись

Місто засноване у 1752 році, але статуса міста набуло лиш у 1954 році.
У дуже давні часи наш край заселяли кімерійці, потім – скіфи.
Першими до Висі прибули переселенці з Молдавії. Рік їх прибуття (1752) прийнято вважати роком заснування поселення, що пізніше одержало назву – Мала Виска. У 1768 році знайшовся господар на маловисківські землі - цариця Катерина подарувала їх багатій поміщеці, княгині Кудашевій, містечко мало назву Кудашеве. І тільки у 1867 році, коли його власником став дворянин Улашин, село отримало сучасну назву.

У 1915 році було збудовано залізницю і залізничну станцію. У цей час стали до ладу цукровий і спиртовий заводи, млин, олійня, лікарня та школи.

У 1922 році чимало маловищан отримали земельні наділи та ділянки під садиби. Були забудовані нові території вздовж Висі, від відгодівельного господарства аж до Люцого лісу. 

1 серпня 1941 року почалася німецька окупація міста. У Малій Висці створювали підпільні  групи, партизанські загони. 13 березня 1944 року місто було звільнено від окупації. Під час оборони та в тяжких боях загинуло 76 солдат і офіцерів Радянської Армії, яких було поховано в братській могилі в центрі селища.


Розпочалася повоєнна відбудова. За період з 1944 року було збудовано завод сухого молока, ТЕЦ, комб гармовий завод, станцію техобслуговування автомашин, залізничний вокзал, будинок культури на 800 місць, кінотеатр, шість шкіл та шість дитячих садочків, комлекс приміщень системи охорони здоров'я - лікарню на 240 ліжок, поліклініку, аптеку та станцію переливання крові.

У 1986 році було введено в дію начальне містечко - СПТУ №16. Зріс житловий фонд міста: було завершене будівництво мікрорайону "Вись", зведено більше десяти багатоповерхових будинків. З'явилися нові вулиці, набрала вигляду центральна вулиця Жовтнева. Зараз, на жаль, Мала Виска не є таким потужним промисловим центром Кіровоградщини, яким він був. 

У центрі Малої Виски розташований Центральний міський парк, закладений ще у 1937 році. Його площа близько 9 га. У 2011 році парк було відновлено.

Мала Виско, нехай ти невеличка, але твоєї любові вистачає на нас усіх, твоїх відданих маловищан. Я люблю тебе, моє рідне місто, моя Батьківщино!


Немає коментарів:

Дописати коментар